Do boj vstoupil Kadyrov s eenci. Nedvejte fotky z krytu, rad Ukrajina – iDNES.cz

Kadyrov promluvil ve videu, které zachycovalo čečenské vojáky shromážděné na náměstí ve městě Grozný, připravené se přesunout do boje. Podle ruské vládní televize RT jich bylo na 12 tisíc. „Prezident Putin se rozhodl pro správné řešení, jeho rozkazy splníme za jakýchkoliv okolností,“ řekl.

Později vyvrátil ukrajinské zprávy o obětech ve svých řadách, podle něj jsou falešné. „Zatím neregistrujeme žádné ztráty ani zranění. Ruské síly by jednoduše dokázaly ovládnout velká ukrajinská města včetně Kyjeva, ale dosavadní rozkazy zněly omezit ztráty na životech,“ prohlásil Kadyrov.

Zprávy z Kyjeva ale mluví o zásadní ztrátě pro Kadyrova. V bojích měl zahynout jeden z nejbližších mužů čečenského vůdce Magomed Tushayev. Při bojích o letiště Hostomel ho zabila elitní skupina Alpha ukrajinské armády.

Čečenský lídr také vyzval Ukrajince, aby svrhli svou vládu. Podobně v pátek mluvil Putin, který její zástupce nazval neonacisty. Ukrajinská strana to označila za absurdní popis.

Moskva v převážně muslimském čečenském regionu na jihu země krvavě válčila po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od té doby do něj nicméně vložila velké finanční prostředky na obnovu a Kadyrovovi ponechala volnost k jeho řízení.

Kadyrov tak už v minulosti hlavu státu následoval při zahraničních vojenských operacích v Sýrii či Gruzii. Čečence provází pověst nelítostných bojovníků.

V Kyjevě se večer opět ozývala střelba a také sirény varující před možným náletem ruských jednotek, informoval ukrajinský list The Kyiv Independent. Situace je složitá a vypjatá, citovala starostu Vitalije Klička místní agentura Unian. Zdroje z místa uvádějí, že Rusové hodlají v noci výrazně zvýšit nátlak kvůli frustraci z pomalého postupu.

Ministerstvo vnitra občany vyzvalo, aby nezveřejňovali fotky z míst kde se ukrývají. Vojáci by to mohli využít k útoku. 

V metropoli od 17 hodin místního času platí zákaz vycházení, vydržet má až do pondělního rána. V ulicích města se smí pohybovat jen lidé se speciálními průkazy, výjimkou je přesun do krytu v případě náletu.

„Všichni civilisté, kteří budou na ulici během zákazu vycházení, budou považováni za členy nepřátelských sabotážních a průzkumných skupin,“ varoval Kličko.

Právě na tyto skupiny se nyní Ukrajinci zaměřují, kontrolovali například lidi v autech. Podle Klička je naopak ve městě nevýrazná přítomnost klasických příslušníků ruské armády.

Ulice Kyjeva se logicky v uplynulých hodinách vyprázdnily. Před zahájením zákazu vycházení se tvořily fronty v obchodech, u bankomatů a čerpacích stanic, jak se lidé snažili zásobit na nejbližší dny. „Raději jsem nakoupil jídlo asi na měsíc, nevěřil jsem, že to skončí mírumilovně,“ vypověděl jeden z občanů jménem Serhij.

Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovič nicméně současně sdělil, že dosud Rusové v útoku na Kyjev nepokročili. „Zasahujeme je v okolí města. Nepřítel se momentálně nepřibližuje,“ řekl. Dosud bylo podle něj při invazi zraněno či zabito 3 500 ruských vojáků.

Rusové cílí na další elektrárny

Ruské jednotky aktuálně postupují také k jaderné elektrárně v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Na areál zaměřili své rakety, uvedl poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko. Rusko už dříve obsadilo další bývalou elektrárnu v Černobylu.

Satelity americké soukromé společnosti Maxar v sobotu zachytily pohyb ruských pozemních jednotek u města Nova Kachovka na jihu napadené země, kde je vodní elektrárna na řece Dněpr. Na snímcích jsou u přehrady patrné kamiony.

Ruské jednotky taky mimo jiné zničily betonovou přehradu v Chersonské oblasti, postavenou v roce 2014. Ukrajina pomocí ní tehdy odříznula od vody anektovaný poloostrov Krym.

We wish to say thanks to the writer of this write-up for this outstanding content

Do boj vstoupil Kadyrov s eenci. Nedvejte fotky z krytu, rad Ukrajina – iDNES.cz

Debatepost