Film, kniha, bezmasé večeře. Čím bude Jarošík motivovat své hráče proti Spartě? – Sport.cz

Abyste nepřišel, když jste ve Spartě léta hrál a slavil s ní čtyři tituly. Přece i pro vás osobně musí jít o hodně prestižní duel.

Spíš ho vnímám jako odměnu a dárek. Pro hráče, diváky i nás trenéry.

Prošli jsme si společně strastiplnou cestou, kdy jsme prohrávali jeden zápas za druhým a figurovali dlouho u samého dna tabulky. Teď na jaře se ale dostavil progres. Výsledkový i herní. Už nejsme tím otloukánkem, jako ještě před půl rokem, se Spartou to nebude o hře kočky s myší, o konfrontaci slaboučkých Teplic se silnou Spartou.

Ono to nebylo ani na podzim, když jste vedl Teplice proti „své” Spartě poprvé a na Letné ji potrápil, i když jste nakonec 2:4 prohráli.

Už tam jsem měl z našeho mužstva dobrý pocit a fotbal, který jsme předváděli, se mi také líbil. Sahali jsme po bodu, i když to bylo možná i tím, že nás Sparta nebrala až tak vážně. Teď máme možnost ukázat, jaký kus cesty jsme od té doby ušli. Samozřejmě i s vědomím, že i Sparta je dál než na podzim.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Utkání 14. kola Fortuna ligy, Sparta Praha – FK Teplice, hrané 7. listopadu 2021 v Praze.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Na jaře mašírujete za ligovou záchranou skutečně zdárně a k tomu přidáváte i fotbal, jemuž se z tribun tleská. V Teplicích v posledních letech věc nebývalá…

Není to vždycky, protože na jarních terénech někdy skutečně nejde fotbal hrát a body se musí vybojovat a vydřít. Ale proměna se dostavuje, protože kluci pochopili, že na nich chci, aby hráli fotbal, který je bude bavit a kterému zatleskají i diváci. Však jsem jim hned po příchodu řekl, že jsem fotbalovým trenérem a nikoli trenérem běhů či skoků.

Takže na Spartu vyrukujete s tím, že ji budete chtít porazit fotbalem?

Neříkám porazit, ale potrápit určitě. Leda…

Foto: Jan Štastný, ČTK

Trenér Teplic Jiří Jarošík.Foto: Jan Štastný, ČTK

Leda že by byla na Stínadlech plno a fanoušci našemu mužstvu pomohli.

Věříte tomu, když se budete muset obejít hned bez dvojice hráčů hostující u vás právě ze Sparty? Když budete muset poslat na tribunu Fortelného a Sejka, kteří hodně napomohli k vaší jarní proměně?

Šlo o podmínku Sparty, když je k nám pouštěla. Museli jsme ji akceptovat.

Podmínka sice v tuzemském fotbale běžná, nicméně pro vás fotbalového světoběžníka pochopitelná?

Podle mého je úplně zbytečná. Ať ti kluci hrají, ukáží se, ať proti svému mateřskému klubu předvedou, co v nich je. Jde samozřejmě o to je pohlídat, aby nebyli příliš vyhecovaní, nedopustili se nějakého faulu, neslavili teatrálně gól, který by případně dali, což by jim v budoucnu fanoušci těžko odpouštěli. To lze ale pohlídat.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Václav Sejk proti své Spartě nastoupit nemůže.Foto: Radek Petrášek, ČTK

Mluvil byste stejně, kdybyste seděl na soupeřově lavičce a měl se startem hráčů souhlasit?

Určitě. Ostatně, když mě ještě jako hráče poslala Sparta na hostování do Liberce, nic nebránilo, aby proti ní nastoupil. Však jsem proti ní hrál.

A co v cizině? Setkal jste se na hráčských štacích v Rusku, Anglii, Skotsku či Španělsku s podobnou praxí a obdobnými omezeními?

Vůbec si nevybavuju, že by se v některé ze vzpomínaných zemí podobná praxe praktikovala.

V sobotním večeru se s ní budete muset ovšem vyrovnat.

Zkusíme se to. Výhra v Liberci v předchozím kole zvedla klukům sebevědomí, které by jim klukům pomoci i proti Spartě. A stejně tak i v dalších, stejně těžkých zápasech, jež nás v tažení za záchranou čekají.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Také Jan Fortelný bude Teplicícm chybět.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Bude to ale ještě hodně strastiplná cesta, protože situace u dna tabulky je ještě vyrovnanější než na jejím výsluní.

Opravdové finále, protože každý získaný bod bude rozhodovat o bytí a nebytí. A když některé mužstvo získá tři, bude to obrovská vzpruha a impuls. Jako pro nás poslední vítězství v Liberci, který po nepovedeném začátku šplhá tabulkou vzhůru a na jeho hřišti klopýtla i mistrovská Slavia.

Troufnete si zahrát na prognostika a odhadnout, která mužstva nakonec ve skupině o záchranu zůstanou?

Ve zbývajících třech kolech podle mého žádné mužstva nezíská maximální počet devíti bodů. Vždyť my teď hrajeme se Spartou, Pardubice na Slavii a pak se utkáme spolu, na Jablonec čeká v posledních dvou zápasech Slavia a Ostrava, ani Bohemka nemá zrovna jednoduchý los. Tipnu si, že po základní části bude pořadí stejné, jaké je nyní.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Trenér Teplic Jiří Jarošík.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Takže třeba takový Jablonec tomu nejhoršímu unikne, i když jeho trenér Rada neskrývá obavy, že pro jeho hráče jde o situaci nepoznanou, neboť o záchranu nikdy nehráli?

Jablonec má tak zkušený hráčský kádr a natolik zkušeného trenéra, že by měl situaci zvládnout. Pravdou ale je, že si v Jablonci nejspíš dlouho nepřipouštěli, že by se jich mohl boj o záchranu také týkat a je otázkou, jak se s konstelací vyrovnají. Když tak si holt záchranářské tažení také zkusí.

Bude pak ve skupině o záchranu sehrávat roli, kdo má a nemá s podobnou situací zkušenosti z minulosti? Sehraje to roli v bojích o to vyhnout se baráži?

Faktorů vstoupí do hry spoustu, protože půjde o zlomový bod celé sezony. Rozhodovat bude zdravotní stav hráčů, jejich připravenost, odolnost. Ze svých kluků cítím, že se z nich stal skutečný tým, parta, která bojuje a táhne za jeden provaz. Proto věřím, že záchranářské tažení zvládneme.

We would like to thank the writer of this write-up for this outstanding web content

Film, kniha, bezmasé večeře. Čím bude Jarošík motivovat své hráče proti Spartě? – Sport.cz

Debatepost