Kyjevem otsaj siln vbuchy. Ukrajint vojci poprv podnikli protiofenzivu – iDNES.cz

Kyjev se v noci stal opět terčem ruského ostřelování. Agentura Unian informuje o několika silných explozích ve čtvrtích Pečersk, Poznjaky a Holosiivskyj.

Silný výbuch se předtím večer rozlehl u jednoho z kyjevských nádraží. Podle posledních informací nejsou žádné oběti ani zranění. Nedaleko se nachází budova ministerstva obrany, poznamenal server Unian, podle něhož právě tato budova mohla být cílem útoku.

Raketu sestřelil systém protivzdušné obrany, trosky dopadly poblíž nádraží a hotelu Ibis, píše Ukrajinska pravda. O tom, že explozi způsobila sestřelená raketa, později podle Reuters informoval rovněž poradce ministerstva vnitra Anton Heraščenko.

Železniční společnost Ukrzaliznycja uvedla, že z nádraží byly evakuovány tisíce žen a dětí. „Budova nádraží přežila a utrpěla menší škody. Provoz vlaků pokračuje,“ oznámila společnost. Exploze podle Heraščenka poškodila teplovod a část Kyjeva by mohla zůstat bez tepla.

Ruská vojska stále agresivněji útočí na metropoli Kyjev raketami a dělostřelectvem, počet střel mířících na město se zvyšuje, řekl médiím nejmenovaný vysoce postavený americký bezpečnostní činitel, který v posledních dnech pravidelně zprostředkovává médiím americký pohled na vývoj bojů na Ukrajině. V kyjevském metru se nyní podle úřadů ukrývá 15 tisíc lídí.

Cílem ruského letectva se večer stal rovněž Charkov na severovýchodě země. Také tady byly podle médií slyšet výbuchy.

Při ostřelování města zemřela pracovnice Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Marina Fenina, informoval sekretariát OBSE ve Vídni.

Větší části ukrajinských jednotek se ale daří držet pozice. „Jedna z našich brigád postoupila na okraj Horlivky… Je to poprvé za sedm dní války, co naše jednotky podnikly útok v odděleném sektoru,“ cituje Oleksije Arestovyče z prezidentské kanceláře agentura Interfax-Ukrajina.

Horlivka se nachází v Doněcké oblasti na východě země, kterou si nárokují proruští separatisté.

Pokud jde o situaci na celé Ukrajině, Arestovyč uvedl, že pohyb ruských vojsk ve směru na Černihiv a Sumy byl zastaven, píše Interfax-Ukrajina. Na severozápadě Kyjeva ruské jednotky podle ní nadále soustřeďují síly k další ofenzivě proti metropoli. Ukrajinské ozbrojené síly podnikají dělostřelecké údery.

Východoukrajinský Charkov ruské síly ostřelují z raketometů a letadel, píše agentura. „Úkolem je psychologicky zlomit město,“ prohlásil Arestovyč.

Podle agentury AP toto druhé největší ukrajinské město označil za „Stalingrad 21. století“, čímž připomněl jeden z důležitých momentů dějin druhé světové války, tedy několikaměsíční obranu města Sověty před nacisty. Podle gubernátora Charkovské oblasti zemřelo při ostřelování Charkova za 24 hodin nejméně 21 lidí. Oběti jsou hlášeny i z jiných regionů.

Ruské jednotky pokračují v útoku na strategická přístavní města Cherson a Mariupol, podotkla v podvečer AP. Rusko už dříve uvedlo, že Cherson obsadilo, Ukrajinci ale tvrdili, že o město nadále bojují. Starosta Chersonu na sociální síti naznačil, že město padlo do rukou ruských sil.

Ke Kyjevu mezitím míří několik desítek kilometrů dlouhý konvoj ruské armády, který se podle Spojených států v úterý v podstatě zastavil, zejména kvůli logistickým problémům.

Z Ukrajiny také přišla zpráva o tom, že v postupu ruských vojsk se snaží zabránit civilisté. Taková situace byla hlášena z města Enerhodar a přilehlé jaderné elektrárny. 

Stovky lidí tam podle záběrů na sociálních sítích vyšly ke kontrolnímu stanovišti před městem, aby ruské vojáky nepustily dál. To se jim zatím podle agentury Interfax-Ukrajina podařilo. Starosta města Dmytro Orlov později popřel zprávy, že by invazní jednotky do obyvatel střílely.

Bezpečnostní incident mezitím ohlásilo Švédsko. Čtyři ruské stíhačky krátce narušily švédský vzdušný prostor nad Baltem. V aktuální situaci to švédská armáda považuje za velmi vážnou událost.

We would like to give thanks to the author of this post for this amazing web content

Kyjevem otsaj siln vbuchy. Ukrajint vojci poprv podnikli protiofenzivu – iDNES.cz

Debatepost