Pedehra pro invazi. Rusko na Ukrajin rozmstilo sabotry, varuj USA – iDNES.cz

„Rusko pokládá základy pro možnost vyrobit si záminku k invazi,“ uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Tyto základy mají podobu „sabotážních aktivit a informačních operací“ a „osočování Ukrajiny z přípravy bezprostředního útoku proti ruským silám na východní Ukrajině“.

„Máme informace, které naznačují, že Rusko již předběžně rozmístilo skupinu agentů k provedení operace pod falešnou vlajkou na východní Ukrajině,“ řekla mluvčí. „Agenti jsou vycvičeni v městské válce a používají výbušniny k provádění sabotáží proti ruským vlastním zástupným silám.“

Podle mluvčí ruská armáda plánuje začít s operací několik týdnu před vojenskou invazí, která má začít někdy v půlce ledna či února. Psakiová dodala, že Moskva používá stejné triky jako v roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krymský poloostrov, v té době náležející Ukrajině.

Ukrajinu v pátek zasáhl masivní kybernetický útok, při kterém podle Kyjeva přestaly fungovat webové stránky ministerstva zahraničí a dalších úřadů. Na webech se objevil nápis, který mimo jiné Ukrajince varoval, aby „se báli a očekávali nejhorší“.

Mluvčí Pentagonu John F. Kirby označil informace amerických výzvědných služeb o ruských operačních aktivitách za „velmi důvěryhodné“. List The New York Times s odvoláním na zdroje obeznámené s činností rozvědky tvrdí, že info vychází ze sledování pohybů ruských operativců a zachycení jejich zpráv.

Nejmenovaný americký činitel sdělil agentuře Reuters, že ruští „vlivoví aktéři“ začali na sociálních sítích a ve státních médiích šířit tvrzení o ukrajinských prohřešcích a zdůrazňují například „narativy o oslabování lidských práv na Ukrajině a zvýšené militantnosti Ukrajiny“.

„Rusko připravuje půdu, aby mělo možnost vykonstruovat záminku pro invazi,“ citují média amerického vládního představitele, který též uvedl, že stejný postup bylo možné pozorovat v roce 2014 při obsazení Krymu. „Máme informace, které naznačují, že Rusko už rozmístilo skupinu agentů pro provedení operace pod falešnou vlajkou na východě Ukrajiny,“ dodal.

I Kyjev varuje před provokacemi

O ruských provokací hovoří i Kyjev. „Podle informací ukrajinské vojenské rozvědky se 13. ledna konala služební porada ve 3. samostatné gardové motostřelecké brigádě ozbrojených sil v Podněsterské oblasti Moldavské republiky, během níž byl personál informován o tom, že se očekávají provokace ze strany Ukrajiny v oblasti osady Cobasna (dělostřelecké sklady operační skupiny vojsk Ruské federace),“ cituje rozvědku server Ukrajinska pravda.

Podle něj sice nezazněly rozkazy, které by brigádu uvedly do nejvyššího stupně bojové pohotovosti, nicméně vojáci mají být připraveni na okamžité plnění zadaných úkolů.

Podněstří se jednostranně odtrhlo od Moldavska na počátku 90. let minulého století a ochrannou ruku nad ním drží Rusko, které v tehdejší válce vojensky podpořilo tamní ruské separatisty. Na území dodnes zůstávají ruské jednotky.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil informace o údajné přípravě ruských provokací za „nepotvrzené a nepodložené“, uvedla agentura TASS.

V regionu v poslední době sílí napětí, Rusko u hranice s Ukrajinou shromáždilo desetitisíce vojáků. Kyjev a Západ se obávají případné invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Moskva, která v roce 2014 anektovala ukrajinský Krym, ale popírá, že by chystala útok proti svému sousedovi.

Diplomatická jednání, která se mezi představiteli USA, NATO a Ruska odehrála tento týden, průlom do vypjaté situace nepřinesla. Západ odmítl ruské požadavky na záruku, že se Ukrajina nikdy nestane členem NATO, a na stažení aliančních jednotek a zbraní ze zemí východního křídla bloku. Moskva tvrdí, že Západ nemůže diktovat Rusku, jak a kam má přesouvat své vojenské síly na vlastním území.

We wish to say thanks to the author of this post for this remarkable material

Pedehra pro invazi. Rusko na Ukrajin rozmstilo sabotry, varuj USA – iDNES.cz

Debatepost