SPD neprosadila zruen nouzovho stavu. Musme omezit kontakty, ekl Vojtch – iDNES.cz

„Opatření lze realizovat bez nouzového stavu na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a krizového zákona,“ míní Tomio Okamura.

„SPD nepodporuje vyhlášení nouzového stavu, protože ho vláda v minulosti zneužila pro plošná opatření a lockdowny, které podle našeho názoru nevedou k cíli. Nesouhlasíme se zákazem vánočních trhů,“ napsal šéf SPD na své facebookové stránce. Podle Okamury je nutné vrátit možnost bezplatného testování a především soustředit úsilí na ochranu rizikových skupin.

Pro návrh Okamury hlasovalo ale jen 20 poslanců. K SPD se přidali jen Jan Richter z hnutí ANO a poslanec TOP 09 Ondřej Kolář, který ale svůj hlas pro později zpochybnil, že se chtěl zdržet.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil ve čtvrtek již před jednáním vlády nová opatření, která vláda schválila, včetně nouzového stavu, Anticovid týmu budoucí vlády Petra Fialy. A Vojtěch po jednání vlády iDNES.cz řekl, že mu nikdo z členů Anticovid týmu neřekl, ani nenaznačil, že by budoucí vládní koalice s nouzovým stavem nesouhlasila a nebo že se ho pokusí zrušit.

„Teď bohužel sklízíme dopady toho, že vláda neudělala nutné a námi doporučované kroky na začátku podzimu. Vláda znovu přijímá opatření ve zmatku a nečekaně. Doufáme jen, že nouzový stav není cesta, jak opět rozjet nekontrolované nákupy mimo zákonný rámec. Budeme další kroky vlády bedlivě sledovat. Nicméně rozhodnutí budeme v zájmu přibrždění epidemie respektovat,“ uvedl v prohlášení Anticovid tým pěti stran budoucí vládní pětikoalice.

Hospody musí zavřít ve 22 hodin

Po desáté hodině večer až do pěti hodin ráno musí být zavřené hospody, restaurace a noční kluby. Na akce typu oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí.Na kulturních a sportovních akcích bude moci nově být nejvýše1000 osob.

S účinností od pátku 18 hodin vláda zakázala provoz vánočních a adventních trhů s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů, konzumaci alkoholu na veřejnosti i jídla ve food courtech v nákupních centrech. Jídlo tam koupené bude možné vzít si pouze s sebou.

Koronavirová epidemie v Česku dál sílí. Ve čtvrtek přibylo 27 717 prokázaných případů covidu. Je to nové denní maximum od začátku epidemie. V nemocnicích je přes 6000 lidí nakažených covidem.

„Bez omezení kontaktů nemůžeme situaci zvládnout,“ řekl poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Situace se kontinuálně vyvíjí nepříznivě. Relativní pozitivita testů se pohybuje kolem 40, 45 procent, což znamená vysokou nálož viru v populaci,“ uvedl Vojtěch a hájil opatření, která ve čtvrtek vláda vyhlásila spolu s nouzovým stavem.

Poslanci potvrdili předsedy 18 výborů

Poslanci v pátek potvrdili předsedy 18 sněmovních výborů, které jejich členové volili ve středu a ve čtvrtek.

Schválili také návrh na úhradu volebních nákladů politickým stranám, hnutím nebo koalicím za letošní volby do Poslanecké sněmovny.

Stát by měl letos zaplatit podle předběžných výpočtů za hlasy voličů ve sněmovních volbách zhruba 515 milionů korun. Rozdělí si je osm formací, které získaly nad 1,5 procenta hlasů. Za hlasy letos dostane nejvíce koalice Spolu – přibližně 149,4 milionů korun. ANO vyinkasuje zhruba 145,8 milionů korun.

Potvrzené vedení výborů Sněmovny

Organizační – Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)
Zahraniční – Marek Ženíšek (TOP 09)
Zemědělský – Michal Kučera (TOP 09)

Bezpečnost – Pavel Žáček (ODS)
Zdravotní výbor – Bohuslav Svoboda (ODS)
Hospodářský – Ivan Adamec (ODS)

Evropské záležitosti – Ondřej Benešík (KDU-ČSL)
Sociální – Vít Kaňkovský (KDU-ČSL)

Rozpočtový – Josef Bernard (STAN)
Životní prostředí – Jana Krutáková (STAN)

Ústavně-právní – Radek Vondráček (ANO)
Školský – Ivo Vondrák (ANO)
Mandátový a imunitní – Helena Válková (ANO)
Branný – Miloslav Janulík (ANO)
Veřejná správa a regionální rozvoj – Robert Stržínek (ANO)
Volební – Aleš Juchelka (ANO)

Petiční – Tomio Okamura (SPD)
Kontrolní – Radovan Vích (SPD)

We would like to give thanks to the writer of this short article for this awesome material

SPD neprosadila zruen nouzovho stavu. Musme omezit kontakty, ekl Vojtch – iDNES.cz

Debatepost