Vbuch skladu ropy i plynovodu, stelba a strach. Ukrajina se pesto ubrnila – iDNES.cz

Podle Heraščenka byla technika ruské armády viděna v ulicích Charkova na severovýchodě Ukrajiny. Video, které Heraščenko zveřejnil, ukazuje několik lehkých vojenských vozů následovaných nákladními automobily, které se pohybují po jedné z ulic. Na jiných záběrech jedno z ruských vozidel hoří.

Regionální guvernér Oleh Sinegubov na Twitteru uvedl, že ukrajinské síly v Charkově bojují proti ruským vojákům. „Lehká vojenská vozidla ruského nepřítele pronikla do Charkova, včetně centra města,“ uvedl Sinegubov. „Ukrajinské ozbrojené síly nepřítele ničí. Žádáme civilisty, aby nevycházeli ven,“ doplnil.

Jako první došlo k výbuchu nedaleko Kyjeva ve městě Vasylkiva. Tamní starostka potvrdila, že Rusové zasáhli skladiště ropy ve městě. Na místě zuří rozsáhlý požár. V neděli nad ránem začala evakuace obyvatel v přilehlém okolí. Podle deníku KyivPost může hořící ropa vyústit v ekologickou katastrofu. 

Druhý silný výbuch nastal v Charkově. Není však jasné, zda šlo o regionální plynovod nebo součást plynovodů vedoucích z Ruska do Evropy. Jisté je, že nešlo o jaderný výbuch, i když mu byl vizuálně podobný.

„Město a blízká přistávací plocha utrpěly těžké škody po ostřelování. Nepřítel chce vše zničit, ale neuspěje. Vydržme!,“ prohlásila starostka Vasylkiva Natalia Balasynovičová. 

Ruské síly naráží na logistické problémy a silný odpor Ukrajinců, nepostupují tak, jak plánovaly, uvedlo v neděli nad ránem na twitteru britské ministerstvo obrany.

Ukrajinské hlavní město si znovu prošlo temnou nocí plnou explozí a varování poplašných sirén. Politici varovali, že Kyjev bude v noci na neděli čelit dosud nejhoršímu útoku, a vedení města zavedlo zákaz vycházení platný až do pondělního rána. Nejhorší obavy se podle agenturních zpráv nenaplnily.

Obyvatelé se opět ukrývali převážně ve stanicích metra a bombových krytech, starosta Vitalij Kličko vyhlásil, že každý, kdo bude spatřen na ulici, bude považován za ruského „sabotéra“.

Varování před blížícími se „těžkými nálety“ zazněla už několikrát. Město v jejich očekávání zhaslo většinu světel. Novináře vyzvali, aby nepoužívali nasvícení pro živé vstupy, popsala zpravodajka CNN. Lidé se v Kyjevě schovávají také v suterénu místní dětské nemocnice. Tam už dříve při zásahu ruským dělostřelectvem zemřelo jedno dítě a dva dospělí utrpěli zranění, informoval portál The Kyiv Independent.

Očekávání ještě pár minut před půlnocí ukazovala na hrozící útok. „Za 30 až 60 minut bude Kyjev terčem útoku, jaký jsme dosud neviděli. Rusko na nás udeří se vším, co má,“ uvedla v sobotu večer na twitteru ukrajinská poslankyně Lesja Vasylenková. Moskva svým jednotkám v předchozích hodinách dala rozkaz k ofenzivě na město „ze všech směrů“.

Podle deníku The New York Times Kyjevem po půlnoci (půlnoc SEČ) otřásly dva velké výbuchy. Další výbuch byl údajně slyšet ze západní části města.

Podle dostupných zpráv se kromě hlavního města Kyjeva celou noc bojovalo v Charkově, Chersonu či Luhanské oblasti. Ukrajinská armáda tvrdí, že zastavila těžký ruský útok u Charkova. Naopak u města Cherson na jihu stále více postupují ruská vojska. Ověřování informací je ale v tuto chvíli mimořádně obtížné.

Další ukrajinská poslankyně Galina Treťjakovová na Twitteru sdílela informace o sestřelení dvou ruských letadel nad Kyjevem, informace ale ministerstvo obrany do nedělního rána nepotvrdilo.

Příspěvky na sociálních sítích hovořily o přistávajících ruských parašutistech severozápadně od Kyjeva. Na fotkách však byli pravděpodobně zaměněni za kouř po výstřelech z děl protiletecké obrany. Na sociálních sítích se v souvislosti s invazí šíří celá řada dezinformací. 

Situace v sobotu večer v Kyjevě je složitá a vypjatá, citovala agentura Unian starostu Vitalije Klička. Podle něj nepřítel do města zatím nepronikl, ale operují v něm sabotážní skupiny. Rusko navíc ostřeluje obytné oblasti. 

V ulicích města se smí pohybovat jen lidé se speciálními průkazy, výjimkou je přesun do krytu v případě náletu.

Podle listu Ukrajinska pravda se v sobotu vojenským složkám Ukrajiny podařilo vyhodit do vzduchu ruský vlak převážející 56 cisteren s naftou v Černihovské oblasti na severu země, kde se ukrajinské síly snaží zadržet ruskou ofenzivu směrem na Kyjev.

V neděli nad ránem se na twitteru objevilo video bratra kyjevského starosty Vladimira Klička. Varoval, že na Ukrajině hrozí humanitární katastrofa a vyzval celý svět, aby zastavil válku.

We want to give thanks to the writer of this write-up for this amazing web content

Vbuch skladu ropy i plynovodu, stelba a strach. Ukrajina se pesto ubrnila – iDNES.cz

Debatepost