Zastelen dvka, zabit nemluvn v aut. Ukrajina v o 16 mrtvch dtech – iDNES.cz

Sedmiletá dívka Alisa Hlansová byla jednou z šesti lidí, kteří zemřeli v pátek během druhého dne invaze poté, co její školku v severovýchodním městečku Ochtyrka zasáhlo ruské masivní ostřelování.

„Alise zbývaly tři měsíce do osmých narozenin. Při útoku utrpěla vážná poranění, kterým v sobotu podlehla v nemocnici,“ uvedla ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktová s tím, že lékaři nyní bojují o život druhého dítěte, které je po ostřelování v Ochtyrce rovněž těžce raněné.

Při ruském postupu Ukrajinou zemřelo také několik dalších dětí, jedním z nich je Polina, která navštěvovala poslední ročník na základní škole v Kyjevě. Podle ukrajinského listu Pravda dívku i její rodiče v neděli zastřelila ruská sabotážní skupina na ulici na severozápadě metropole.

Polinin bratr a sestra utrpěli při přestřelce poranění a záchranáři je převezli do nemocnice. Její sestra se nyní nachází na jednotce intenzivní péče, bratr leží v dětské nemocnici v Kyjevě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že od vypuknutí ruské invaze o život přišlo již šestnáct dětí a pětačtyřicet jich utrpělo zranění. Ukrajinský zmocněnec pro lidská práva v neděli vyčíslil počet civilních obětí na nejméně 210.

Ačkoli ukrajinští úředníci většinu civilistů dosud nejmenovali, na světlo se v posledních dnech dostaly příběhy některých z nich. Malý chlapec přišel v pátek o život po raketovém útoku na rezidenční oblast v městě Čuhuiv nedaleko Charkova. Na místě zemřelo také několik dospělých.

Lidskoprávní organizace Amnesty International útok na civilní obyvatelstvo označila za válečný zločin. Podle ní ruská armáda Charkovskou oblast odstřelovala raketometem Směrč, jenž pálí neřízenými střelami.

Strážníkovi zemřela při ostřelování celá rodina

Pět členů jedné rodiny během prvního dne invaze přišlo o život u města Cherson na jihu země. Podrobnosti o incidentu prozradil šéf ukrajinské hlídkové policie Jevhen Žukov s tím, že šlo o rodinu strážníka Olega Fedka.

Rodina se údajně pokoušela uniknout ruskému útoku v autě, když se poblíž obce Nova Kachovka nedaleko Chersonu dostala pod ruskou palbu. Zatímco byl Fedko na směně, jeho otec na jeho povel naložil jeho manželku, dvě děti a matku do aut směrem z města.

Rodiče a dcera Olega Fedka, kteří zemřeli při ostřelování:

„Telefonoval jsem s matkou, když najednou začala křičet, že v autě jsou děti. Pak jsem slyšel jen střelbu,“ uvedl pro BBC Fedkův bratr Denis. Na místě zemřeli oba prarodiče ve věku šestapadesáti let, strážníkova manželka Irina i dvě děti – šestiletá Sofie a několikatýdenní Ivan.

Více než 450 kilometrů odtud pak ve dvou vesnicích poblíž ukrajinského přístavu Mariupol zasáhla tragédie etnické řecké obyvatelstvo. Ruské ostřelování zasáhlo obce Sartana a Buhas a připravilo o život deset civilistů. Řekové žijí na Ukrajině již od starověku a vláda v Athénách uvádí, že jich na Ukrajině žije kolem 150 tisíc.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis na útok reagoval se smutkem i hněvem. „Ihned přestaňte bombardovat Ukrajinu,“ vzkázal Rusku na Twitteru. Ruská ambasáda v Athénách nicméně připsala vinu za útok ukrajinským silám a tvrdila, že ruské „zvláštní vojenské operace“ se zaměřují pouze na vojenské jednotky a infrastrukturu.

Ukrajina v neděli oznámila, že na Rusko kvůli invazi oficiálně podala žalobu u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. „Ukrajina u soudu prokáže, že ruský prezident Vladimir Putin je hlavní válečný zločinec 21. století,“ řekla v ukrajinské televizi prokurátorka Venediktovová.

We want to thank the writer of this write-up for this awesome web content

Zastelen dvka, zabit nemluvn v aut. Ukrajina v o 16 mrtvch dtech – iDNES.cz

Debatepost